გაკვეთილის  გეგმა

მასწავლებელი:   ხათუნა ფარულავა


საგანი:   ფიზიკა



კლასი:  82

თემა: § 4,2  ელექტროსკოპი.ელექტრობის
გამტარები და არაგამტარები. ელექტრული მუხტის მუდმივობის კანონი


დრო: 45 წუთი

 მოსწავლეთა პროფილი:

 მოსწავლეთა რაოდენობა კლასში- 25

 სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეების საჭიროებები, ასეთების  არსებობის შემთხვევაში -   არ მყავს

გაკვეთილის მიზანი:
ü      ხელსაწყოს დამზადების და მისი გამოყენების , ექსპერიმენტის საფუძველზე დასკვნის გამოტანის უნარების განვითარება.
ü      ელექტროსკოპი, ელექტრომეტრის აგებულების შესწავლა
ü      ელექტრობის გამტარების და არაგამტარების განსხვავების დადგენა.

ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი:

ფიზ. VIII.7. მოსწავლეს შეუძლია მარტივი ელექტრული და მაგნიტური მოვლენების კვლევა.
                 შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე
·         ატარებს ცდებს ნივთიერების ელექტროგამტარებლობაზე დასაკვირვებლად. აანალიზებს და გამოიტანს შესაბამის დასკვნებს

კვლ. VIII.2. მოსწავლეს შეუძლია კვლევითი პროცედურის განხორციელება.
                     შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე
·         იყენებს შესაბამის აღჭურვილობას და ატარებს დაგეგმილ ცდას.
·         აწარმოებს დაკვირვებას.


საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ- ჩვევები:
ელექტრული მუხტი, ელექტრული ველი , ელექტრული ძალა.

სასწავლო მასალა და რესურსები:
შტატივი, ელექტრომტრი,ებონიტის და მინის ჯოხი, ფოლგის მასრები , პოლიეთილენის ბოთლი, პლაკატები, ბარათები,


საორგანიზაციო საკითხები-2 წთ



          აქტივობა №1 § 4,1 სხეულთა დამუხტვა. დამუხტული სხეულების ურთიერთქმედება. ელექტრული ველი.  --ჯგუფური-10 წთ

აქტივობის მიზანი: მასალის შემოწმება
აქტივობის აღწერა: მოსწავლე აკეთებს საშინაო დავალების პრეზენტაციას. თანაკლასელები ადარებენ საკუთარ ამონახსნებს, აანალიზებენ შეცდომებს.
ჯგუფები წარმოადგენენ მასალას შემდეგ საკითხებზე:
ü      სხეულის, მოლეკულისა და ატომის  შედგენილობა
ü      დაელექტროებული სხეულები
ü      ელექტრული ველისა და ელექტრული ძალის შესახებ


            აქტივობა №2   საშინაო ცდა-ინდივიდუალური- 7 წთ

აქტივობის მიზანი: სხეულის დამუხტვა - განმუხტვაზე დაკვირვება.

აქტივობის აღწერა:   მოსწავლეებს მიეცათ დავალება  97. 3  სურათის მიხედვით დაემზადებინათ ხელსაწყო . /საუკეთესო ხელსაწყოს დასახელება/
Ø      დამუხტეთ პოლიეთილენის ბოთლი და გაუსვით მავთულის სფეროს. დააკვირდით ფურცლებს . რას ამჩნევთ? ახსენით მოვლენა.
Ø      შეეხეთ მავთულს ხელით . რა დაემართა ფურცლებს? შეეცადეთ ახსნათ შემჩნეული მოვლენა.
Ø       ცდა ჩაატარეთ  რამდენჯერმე. გამოიტანეთ დასკვნა.

ელექტროსკოპი, ელექტრომეტრის აგებულების შედარება თვითნაკეთ ხელსაწყოსთან


 აქტივობა №3 გამტარები , არაგამტარები- ჯგუფური-5წთ

აქტივობის მიზანი:  რამდენად  შეძლებენ განასხვაონ   ერთმანეთისგან  გამტარი და იზოლატორი.

აქტივობის აღწერა: ჩაწერეთ შესაბამის სვეტში  :  ყველა ლითონი, ფაიფური, მჟავას წყალხსნარი, ებონიტი, მინა, რეზინი,მარილის წყალხსნარი, ნავთი, სუფთა წყალი, ჰაერი, ნიადაგი


 ა)
გამტარი

იზოლატორი
ყველა ლითონი

ფაიფური
მჟავას წყალხსნარი

ებონიტი,
მარილის წყალხსნარი,

მინა
ნიადაგი

რეზინი


ნავთი


ჰაერი


სუფთა წყალი

ბ)
მოიყვანეთ გამტარებისა და დიელექტრიკების  გამოყენების მაგალითები პრაქტიკაში

 აქტივობა №4( სახელწოდება, ხანგრძლივობა, ორგანიზების ფორმა):   ინტეგრირება მათემატიკასთან - ჯგუფური-10წთ

აქტივობის მიზანი:  ნივთიერებების  ელექტროგამტარობის მიხედვით  დახარისხება , მათი ცხრილის და დიაგრამის სახით წარმოდგენა.

აქტივობის აღწერა: 
ჯგუფებს ურიგდებათ ბარათები №1. ეცნობიან ბარათში წარმოდგენილ ინფორმაციას . გაანალიზების შემდეგ  ურიგდებათ №2 ცხრილის  მონაცემები დაჭრილი სახით. ხდება ცხრილის აღდგენა და დიაგრამის სახით წარმოდგენა ფლიპჩარტზე. ახდენენ პრეზენტაციას
№1


ნივთიერებაში მუხტის გადამტანები თავისუფალი დამუხტული ნაწილაკებია.მოცულობის ერთეულში მათი განსხვავებული  რაოდენობის გამო ნივთიერებებს სხადასხვა ელექტროგამტარობა აქვთ.


№2
      

ნივთიერება


1 სმ 3 თავისუფალი ელექტრონების რაოდენობა


ლითონი


1022-1023

ნახევარგამტარი


1013-1014

დიელექტრიკი



108-1010





აქტივობა №5 ( სახელწოდება, ხანგრძლივობა, ორგანიზების ფორმა):   დამუხტული სფერო -ჯგუფური-3წთ

აქტივობის მიზანი:  მუხტის მუდმივობის კანონის დადგენა

აქტივობის აღწერა:

 დამუხტული სფეროები მოთავსებულია ჩაკეტილ სისტემაში. შეავსეთ გამოტოვებული ადგილები



 

                                           შეხებამდე მათი ჯამური მუხტი იყო 30-20= 10 მკკ


                                           
შეხებისას ჯამური მუხტი მათზე თანაბრად გადანაწილდა


 
ლითონის ბურთების დაშორების შემდეგ თითოეული +5 მკკ -ით აღმოჩნდა დამუხტული





შეფასება და თვითშეფასება:  --3წთ

განმსაზღვრელი, განმავითარებელი
/საშინაო  დავალების, საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობა (კლასში მსჯელობა)კრიტერიუმები/


საშინაო დავალება  -მითითება
ამოხსენით ამოცანები №№8.11-8.19; 21.11-21.29. საშინაო ცდა  გვ 100       - 2წთ

გასასვლელი ბილეთი-  3 წთ
 მოსწავლეები ინდივიდუალურად ავსებენ გასასვლელ ბილეთს








Комментариев нет:

Отправить комментарий